تجربه تحصیل در چین می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. کشور چین هر سال میزبان دانشجویان زیادی از سراسر دنیاست. چین برای بسیاری از دانشجویان ایرانی هم یک مقصد جذاب است. گرفتن ویزای تحصیلی چین انتهای مسیر نیست، و دانشجویان باید خود را برای تحصیل در چین آماده کنند. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب تحصیل در چین را بررسی کنیم، تا بهتر بتوانید تجربه تحصیل در این کشور را پیش‌بینی کنید.

تجربه تحصیل در چین: مزایای تحصیل در چین

بی‌دلیل نیست که کشور چین تا این حد برای تحصیل متقاضی دارد. تعداد دانشگاه‌های معتبر در این کشور واقعا قابل‌توجه است. در ادامه مزایای تحصیل در کشور چین را می‌بینید:

تجربه تحصیل در چین با هزینه مناسب

تجربه تحصیل در چین نسبت به کشورهای آمریکایی، اروپایی و حتی برخی کشورهای آسیایی مانند هند، مالزی، سنگاپور، ژاپن و… هزینه بسیار کمتری دارد. این مسئله حتی برای رشته‌هایی مانند پزشکی و داروسازی هم صدق می‌کند. هزینه زندگی هم در این کشور هم بسیار مناسب است.

اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز در سطح جهانی با هزینه معقول باشید، چین یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. البته وجود بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی را هم نباید فراموش کرد.

موقعیت اقتصادی چین

کشور چین با رشد اقتصادی سریعی که دارد، دومین اقتصاد برتر دنیا بعد از ایالات متحده آمریکاست. این کشور حتی در دوران رکود اقتصادی هم رشد اقتصادی خوبی داشته است. همه ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در چین نمایندگی دارند. زبان چینی هم بیشترین تعداد متکلمان را در دنیا دارد. تمام این عوامل باعث می‌شود تا دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی، شانس بسیار بالایی برای فعالیت در معتبرترین شرکت‌های دنیا داشته باشند.

کیفیت ممتاز آموزش

پیش‌تر به وجود دانشگاه‌های ممتاز در این کشور اشاره کردیم. یکی از مهمترین مزایای تحصیل در کشور چین، کیفیت آموزش و دانشگاه‌های آن است. در رتبه‌بندی‌های گوناگون، دانشگاه‌های مختلف چین رتبه‌های بسیار خوبی در آسیا و جهان دارند. آموزشش و پرورش در این کشور بسیار مهم است، و هر سال هزینه‌های قابل توجهی در زمینه تحقیق و توسعه تخصیص داده می‌شود.

امکان کار کردن در حین تحصیل

یکی دیگر از مزایای تجربه تحصیل در کشور چین، امکان کار کردن در حین تحصیل است. این امکان که در همه کشورها وجود ندارد، می‌تواند در تامین هزینه‌ها، آشنایی با بازار کار، و پیدا کردن موقعیت‌های بهتر به دانشجوها در چین کمک کند.

منحصربه‌فرد بودن کشور چین

کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که هم از لحاظ تاریخی و باستانی، و هم از لحاظ مدرن بودن موقعیت چین را داشته باشد. تجربه تحصیل این کشور یک فرصت فوق‌العاده برای هر دانشجو از هر نقطه در دنیاست. علاوه بر تمام مزایای تجربه تحصیل در کشور چین، آشنایی با زبان، فرهنگ و سازوکارهای این کشور عظیم بدون شک موقعیت‌های بی‌نظیری را در آینده برای دانشجویان ایجاد خواهد کرد.

تجربه تحصیل در چین

تجربه تحصیل در چین: معایب تحصیل در چین

در کار نکات مثبتی که برای تجربه تحصیل در چین ذکر کردیم، به مشکلاتی هم می‌توان اشاره کرد. آگاه بودن از معایب تحصیل در چین به شما کمک می‌کند تا با آمادگی کامل به استقبال این مشکلات بروید. مهمترین معایب تحصیل در چین عبارت‌اند از:

یادگیری زبان چینی

یادگیری یک زبان خارجی و تسلط بر آن برای زندگی نرمال ضروری‌ست. این مرحله یک چالش همیشگی برای دانشجویان بوده است، اما مورد زبان چینی با زبان‌هایی مانند انگلیسی، آلمانی و… کاملا متفاوت است.

علاوه بر توانایی تکلم (که ساده‌ترین بخش یادگیری زبان چینی‌ست)، برای زندگی در این کشور باید بتوانید خط چینی را هم بخوانید. به دلیل ویژگی‌های خاص زبان چینی، برای یاد گرفتن توانایی خواندن باید هزاران تصویر کوچک را به خاطر بسپارید. به طور کلی، دشواری تسلط به زبان چینی یکی از مهمترین معایب تحصیل در چین است.

سیستم نمرده‌دهی

اگر به دنبال ویزای تحصیلی چین برای دانشگاه‌های دولتی هستید، باید خودتان را برای سیستم نمرده‌دهی خاص آنها آماده کنید. سیستم نمره دادن به دانشجوها در دانشگاه‌های دولتی کشور چین بسیار سخت‌گیرانه است. در این سیستم، نمره دادن معمولا به گونه‌ای‌ست که در یک کلاس تنها یک دانشجو می‌تواند نمره A را کسب کند.

بنابراین، توصیه می‌کنیم انتظارتان از تجربه تحصیل در چین کسب معدل‌های ممتاز نباشد. البته اگر اهل رقابت هستید و قصد دارید به هر ترتیب از تاثیر معدل بالا در مقاطع تحصیلی عالی‌تر و یا در بازار کار بهره ببرید، کافی‌ست کمی بیشتر تلاش کنید.

اینترنت و تجربه تحصیل در چین

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تجربه تحصیل در چین را دشوار کند، وضعیت اینترنت در این کشور است. دسترسی به اینترنت در کشور چین بسیار محدود است، و فیلترینگ گسترده در آن یکی از عوامل نامطلوب برای دانشجویان به شمار می‌رود. این مورد شاید دانشجویان ایرانی را کمتر از سایر دانشجویان بین‌المللی آزار دهد، اما همچنان از معایب تحصیل در چین به شمار می‌رود.

مشکلات تحصیل در رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در چین مشکلات مخصوص به خود را دارد. برای مثال، حدود 35% از دانشگاه‌های علوم پزشکی چین در لیست تایید شده توسط شورای پزشکی دارای گرید C هستند و کیفیت آموزشی خوبی ندارند.

از این گذشته، دانشجویان بین‌المللی در طی دوره انترنی در بیمارستان‌ها مجاز به تماس با بیماران نیستند، و تنها می‌توانند ناظر باشند. آموزش دانشجویان در دانشگاه‌های علوم پزشکی این کشور هم تنها روی آدمک‌ها انجام می‌شود. آموزش ندادن به کمک اجساد در این دانشگاه‌ها کار را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار دشوار می‌کند. آنها باید پس از بازگشت از چین برای اخذ مجوز کار، در یک آزمون جداگانه قبول شوند.

رژیم غذایی در چین

رژیم غذایی مردم چین برای تمام مردم دنیا عجیب است. برنج، رشته فرنگی و خوراک جوجه کونگ پائو بیشترین سهم را در این رژیم دارند، که می‌تواند شما را سریعا خسته کنند. حتی اگر به سوپرمارکت‌ها یا رستوران‌های دیگر هم سر بزنید، باز هم با صحنه‌هایی روبه‌رو خواهید شد که اصلا انتظار آنها را نداشته‌اید.

ترکیب انواع و اقسام حشرات، جانوران آبزی، حیوانات عجیب، چوب غذاخوری چینی‌ها، و روش پخت کوتاه آنها مطمئنا یک شوک فرهنگی بزرگ را برای دانشجویان به دنبال خواهد داشت.

امیدواریم بررسی مزایا و معایب تحصیل در چین به شما دید مناسبی از تجربه تحصیل در چین داده باشد. تحصیل و زندگی در این کشور هم مانند باقی کشورها چالش‌ها و نکات مثبت خود را دارد. با کمی تلاش و آماده‌سازی، می‌توان تجربه تحصیل در چین را به تجربه‌ای تاثیرگذار و فراموش‌نشدنی تبدیل کرد.