بهترین غذاهای چینی اصلا آنقدرها که ممکن است فکر کنید عجیب‌وغریب نیستند. چه گیاهخوار باشید، غذاهای دریایی دوست نداشته باشید، دنبال غذاهای حلال باشید یا…، حتما چند غذای چینی خوشمزه برای شما در این کشور پیدا می‌شود. با مجموعه آی سی همراه باشید، تا با تعدادی از غذاهای معروف چینی آشنا شوید. البته پیش از معرفی خوشمزه ترین و بهترین غذاهای چینی، کمی با فرهنگ غذایی این کشور و سبک پخت‌وپز آن آشنا خواهیم شد.

غذاهای معروف چینی

فرهنگ غذایی چین

شاید بتوانیم تعداد زیاد غذاهای چینی خوشمزه را به پهناور بودن این کشور و جمعیت زیاد آن ربط بدهیم. جمعیت بالای این دیار کهن تنوع غذای چینی را بسیار بالا برده است. فرهنگ غذایی چین را می‌توانیم به چند دسته تقسیم کنیم:

غذای چینی در مناطق شمالی

غذاهای چینی شمال غذاهای کشورهای گوناگون را ماهرانه با هم ترکیب می‌کنند. اگر به غذاهای چینی در این منطقه دقت کنید، متوجه وام گرفتن کباب از کشورهای مسلمان‌نشین و استفاده از لبنیات مانند مغولستان خواهید شد.

مردم شمال چین به وفور از گوشت و نشاسته استفاده می‌کنند؛ و به آرد گندم، رشته فرنگی، پنیر و سبزیجات هم علاقه دارند. غذاهای چینی در شمال معمولا چرب و شور هستند، و به مذاق غربی‌ها بسیار خوش می‌آیند.

غذاهای چینی در مناطق جنوبی

بهترین غذاهای چینی در جنوب مواد اولیه ساده‌ای دارد. خشک کردن و دودی کردن غذاها بخش مهمی از فرهنگ غذایی جنوب را تشکیل می‌دهد. یک ویژگی دیگر در غذاهای چینی جنوبی، استفاده زیاد از سرکه و ترشی هنگام سرو است.

اگر تلخی و تندی را دوست ندارید، در این منطقه به دنبال خوشمزه‌ترین و بهترین غذاهای چینی نباشید. خشک کردن مواد غذایی با خورشید آنها را کمی تلخ می‌کند. برای گرفتن این تلخی، چینی‌ها از فلفل استفاده می‌کنند. همین پروسه ترکیبی از تلخی و تندی را ایجاد می‌کند.

خوراک های چینی در مناطق شرقی

غذاهای معروف چینی در شهرهای شرقی لذیذ، نرم و شیرین هستند. ماهی، گوشت خوک، مرغ و سبزیجات پای ثابت غذاهای چینی در این مناطق است. کشاورزی در این نواحی رونق دارد، و مردم از گندم و برنج زیادی استفاده می‌کنند.

اگر به غذاهای دریایی علاقمندید، حتما از گشت‌وگذار در میان غذاهای چینی شرقی لذت خواهید برد. در این نواحی رودهای متعددی جریان دارد، و صید ماهی هم از شغل‌های اصلی مردم است.

غذای چینی در مناطق غربی

دنبال غذاهای چینی حلال و خوشمزه هستید؟ پس حتما سری به بخش‌های غربی این کشور، که اکثرا مسلمان‌نشین‌اند بزنید. گندم، پیاز، هویج، فلفل، بادمجان و گوجه فرنگی از مواد محبوب در این منطقه هستند. غذاهای چینی در این منطقه بدون گوشت خوک هستند، و از گوشت گاو، شتر و اسب استفاده می‌شود.

بهترین غذای چینی

سبک پختن غذاهای چینی

در سبک آشپزی چینی، حفظ سلامت و طعم اصلی مواد اهمیت زیادی دارد. برخی از ویژگی‌های مشترک سبک آشپزی غذاهای چینی عبارت‌اند از:

  • مواد اولیه: استفاده از انواع سبزیجات سالم، گوشت‌های سفید و دریایی در بهترین غذاهای چینی بسیار رایج است.
  • نوع برش: هنگام آماده کردن انواع غذاهای چینی، همه مواد طوری خرد می‌شوند که دیگر نیازی به جویدن زیاد یا خرد کردن آنها در ظرف نباشد.
  • نحوه پخت: برای چینی‌ها مهم است که ارزش غذایی مواد حین طبخ حفظ شود. بخارپز کردن و آب‌پز کردن غذا‌ها مهم‌ترین مشخصه آشپزی چینی‌ست و سرخ کردن رواج زیادی ندارد. علاوه بر آن، در هر غذای چینی با سبزیجات، سبزیجات جداگانه پخته می‌شوند تا طعم اصلی‌شان حفظ شود.

بهترین غذاهای چینی

بیشتر از این شما را منتظر نمی‌گذاریم. در ادامه تعدادی از معروف‌ترین و بهترین غذاهای چینی را معرفی کرده‌ایم، تا دفعه بعد که یک منوی چینی را در دست گرفتید، بدانید چه چیزی را سفارش دهید.

غذای چینی با مرغ و سبزیجات

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از ترکیب مرغ و سبزیجات در بشقابش لذت نبرد. خوشبختانه تعداد غذاهای چینی با مرغ و سبزیجات کم نیستند. برخی از معروف‌ترین آنها را در ادامه می‌بینید:

جوجه کونگ پائو (Kung Pao Chicken)

یکی از محبوب‌ترین غذاهای چینی با مرغ و سبزیجات، که کمی هم تند است، خوراک چیکن کونگ پائو یا همان جوجه کونگ پائوست. این غذای چینی که بین گردشگران هم بسیار محبوب است، با تکه‌های مرغ، چیلی خشک و بادام زمینی بو داده سریعا آماده می‌شود.

غذای چینی با مرغ و سبزیجات

از آنجا که بهترین غذای چینی با مرغ و سبزیجات همین خوراک کونگ پائوست و شباهت زیادی به سایر غذاهای این چنینی در چین دارد، سراغ باقی غذاهای معروف چینی می‌رویم.

غذای چینی با نودل

نودل یکی از پایه‌های اصلی آشپزی چینی‌ست که با ذائقه ما هم سازگار است. نودل یک ماده ساده و ارزان است، اما در غذاهای معروف چینی نقش مهمی دارد. برخی از خوشمزه‌ترین غذاهای چینی را که نودل هم دارند در ادامه معرفی کرده‌ایم:

چو مین (Chow Mein)

چو مین در اصل نام یک روش برای آماده‌سازی نودل است. در این روش ابتدا نودل‌ها را چند دقیقه می‌پزند، و بعد با مواد موردظر سرخ می‌کنند. این مواد بسته به سلایق و شیوه آشپزی متفاوت هستند. به همین خاطر، هر چو مین اسم خاصی دارد.

غذاهای معروف چینی

ژاجیانگ می ین (Zha Jiang Mian)

نودل ژاجیانگ می ین یک غذای فوق محبوب در منوهای چین است. این غذای ارزان‌قیمت سه ماده اصلی دارد: نودل دست ساز، سبزیجات خرد شده و گوشت. ژاجیانگ می ین در واقع نام سس این غذاست که با سس سویا درست می‌شود.

جالب است بدانید بیشترین آمار سفارش این غذا در چین مربوط به پکن است. به همین خاطر، این غذا در چین به اسم نودل پکنی هم شناخته می‌شود.

بهترین غذاهای چینی

چائو فان (Chao fan)

چائو فان دقیقا یک غذای چینی با نودل نیست، و در دسته‌بندی نودل‌ها قرار نمی‌گیرد. اما اگر به نودل علاقه دارید، مطمئنا از تجربه این غذای چینی خوشمزه لذت خواهید برد. مواد اولیه چائو فان سبزیجات مخصوص، نودل، گوشت گاو و قارچ سوخاری‌ست. در میان غذاهایی که با گوشت گاو آماده می‌شوند، چائو فان قیمت بسیار مناسبی دارد.

غذاهای چینی حلال

دامپلینگ‌ها

غذاهای چینی و آسیایی با دامپلینگ‌های لذیذشان هم در دنیا شناخته می‌شوند. دامپلینگ‌ها در چین ارزش تاریخ و فرهنگی هم دارند، و غذای شب سال نو هستند. عمده‌ترین روش طبخ دامپلینگ‌‎ها اکثرا بخارپز و گاهی هم سرخ می‌شوند. به‌همین خاطر، آماده شدن آنها کمی طول می‌کشد. مواد میانی دامپلینگ‌ها شامل انواع گوشت، سبزیجات و ادویه معطر است.

برای چشیدن طعم آشپزی چینی حتما باید حداقل یکی از دامپلینگ‌های زیر را امتحان کنید:

وونتون (Wonton)

وونتون یا وانتان را می‌توانیم دامپلینگ‌هایی بدانیم که در سوپ سرو می‌شوند. این دامپلینگ‌ها بعد از پر شدن با گوشت، سبزیجات و میگو آب‌پز، و بعد داخل انواع سوپ یا گاهی به صورت سرخ شده سرو می‌شوند. دامپلینگ وونتون در شکل‌های مختلفی تهیه می‌شود، اما رایج‌ترین شکل آن مثلثی و مشابه توتلینی ایتالیایی‌ست.

غذاهای چینی حلال

شیائو لانگ بائو (Xiao Long Bao)

مواد اولیه این غذا شبیه دامپلینگ و وونتون است، و حتی مانند آنها آب‌پز می‌شود. مهم‌ترین تفاوت شیائو لانگ بائو در آماده سازی نهایی آن است. آشپزها شیائو لانگ بائوهای نیمه آماده در سبد‌های مخصوص قرار می‌دهند و آب آنها را می‌گیرند. وقتی غذا جا افتاد، آن را تزئین می‌کنند؛ و با کمی آب که در ظرف باقی مانده است سرو می‌کنند.

غذاهای چینی خوشمزه

کباب‌ها در غذاهای چینی

لیست بهترین غذاهای چینی که ممکن است به مذاق شما هم خوش بیایند، هنوز تمام نشده‌اند. در میان غذاهای معروف چینی کباب‌های زیادی هم هست که حداقل یکبار باید آنها را امتحان کرد:

اردک کبابی (Beijing Roast Duck)

این غذای پکنی هم بین افراد غیربومی طرفداران زیادی دارد. اردک کبابی با انواع سس (مانند سس سویا) یا سیر‌ طعم‌دار، و کنار سبزیجات خام سرو می‌شود. خوشمزه‌ترین قسمت این غذای چینی خوشمزه، پوست برشته شده سوخاری اردک است.

غذاهای چینی خوشمزه

کائو رو (Kao Rou)

کائو رو هم یک غذای چینی خیابانی است، و هم یک غذای رسمی که در مهمانی‌ها سرو می‌شود! این غذای معروف چینی بی‌شباهت به کباب تابه‌ای ما نیست؛ با این تفاوت که با سیخ‌های چوبی و (حتما) روی زغال آماده می‌شود. پخته شدن روی زغال طعم این غذا را عالی می‌کند. این غذای چینی خوشمزه با گوشت گوسفند و گاو، و گاهی هم مرغ چرخ‌کرده آماده می‌شود.

غذاهای چینی خوشمزه

باربیکیو چینی (Chinese Barbecue)

گوشت‌های به سیخ کشیده شده و چاشنی‌های مخصوص دو جزو اصلی باربیکیو چینی هستند. این غذا هم در دکه‌های خیابانی موجود است، و هم در انواع رستوران‌ها. نکته جالب در مورد این غذی معروف چینی این است که شما می‌توانید از قبل ادویه‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب و به گوشت‌ها اضافه کنید.

غذاهای چینی حلال

چند غذای چینی خوشمزه دیگر

لیست غذاهای معروف چینی طولانی‌تر از آن است که بخواهیم همه آنها را اینجا معرفی کنیم. در ادامه چند مورد دیگر از بهترین غذاهای چینی که با ذائقه ما هم سازگار است را می‌بینید:

رول‌های بهاری (Spring Rolls)

اسپرینگ رول استوانه‌ای در واقع نوعی دیم سام (Dim Sum) است، که با سبزیجات یا گوشت پر می‌شود. این غذا در سراسر چین و دنیا طرفدار دارد. رول‌های بهاری با سس‌ها و طعم دهنده‌های شور و شیرین سرو می‌شود.

بهترین غذاهای چینی

شوآن یانگرو (Shuan Yangrou)

شوآن یانگرو جای مخصوص به خود را بین معروف‌ترین و بهترین غذاهای چینی دارد. این غذا به سبک هات پات سرو می‌شود. یعنی یک ظرف بزرگ آب یا سوپ داغ روی میز است، و شما باید برش‌های نازک گوشت بره و سبزیجات را مدتی در آن قرار دهید تا پخته شود. بعد باید آن را سس کنجد مزه‌دار و میل کنید.

بهترین غذاهای چینی

سیب‌زمینی رنده و سرخ شده (Tudou Si)

یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای چینی فقط با سیب‌زمینی رنده شده، فلفل سبز، سبزیجات و ادویه‌های مختلف آماده می‌شود! پیشنهاد می‌کنیم حتما این غذای چینی خوشمزه را امتخان کنید، و از روش مخصوص چینی‌ها برای آماده کردن سیب‌زمینی لذت ببرید.

غذاهای معروف چینی