تعداد بالای دانشگاه‌های چین در رنکینگ کیو اس یکی از عواملی‌ست که دانشجویان را برای تحصیل در لیست دانشگاه‌های معتبر چین جذب می‌کند. به دلیل آنکه رده‌بندی دانشگاه‌های کیو اس بریکس (QS BRICS University Rankings) فاکتورهای زیادی را برای رده‌بندی دانشگاه‌ها درنظر می‌گیرد،‌ رتبه‌های اعطا شده به دانشگاه ‌های معتبر چین از طرف این موسسه اعتبار بسیار زیادی دارند.

برخی از مهمترین فاکتورهای رنکینگ کیو اس عبارت‌اند از: شهرت دانشگاه، شهرت کارفرمایان، نسبت عضو هیئت علمی به دانشجو، شبکه تحقیقات بین‌المللی، استنادها به ازای هر مقاله، استنادها به مقالات هر عضو هیئت علمی، کارکنان دارای مدرک دکتری، نسبت دانشجویان بین‌المللی و چند مورد دیگر. در ادامه ۱۰ مورد از دانشگاه‌ های معتبر چین در رنکینگ کیو اس در سال ۲۰۲۱ را معرفی می‌کنیم:

لیست دانشگاه های معتبر چین

۱. دانشگاه ‌های معتبر چین: دانشگاه چینهوا (Tsinghua University)

نام دانشگاه چینهوا همواره در لیست دانشگاه‌ های معتبر چین در رنکینگ کیو اس دیده می‌شود. این دانشگاه در پایتخت کشور چین یعنی پکن واقع شده است و بیش از ۲۵.۹۰۰ دانشجو دارد. هدف دانشگاه چینهوا آموزش دانشجویان با صداقت است، و از شعار عزت نفس و تعهد اجتماعی پیروی می‌کند.

در رده‌بندی کیو اس در سال ۲۰۲۱،‌ دانشگاه چینهوا رتبه ۱۵ در جهان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه عضو گروه C9، یا همان اتحادیه ۹ دانشگاه نخبه چین نیز هست.

2. دانشگاه پکینگ (Peking University)

دانشگاه پکینگ هم جای ثابتی در لیست دانشگاه‌ های معتبر چین دارد. این دانشگاه ممتاز که به عنوان دانشگاه سلطنتی در سال ۱۸۹۸ تاسیس شد،‌ موفق شده است تا رتبه ۲۳ رنکینگ کیو اس را بین برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۱ کسب کند.

دانشگاه پکینگ به دلیل شهرت آکادمیک و کارفرمایی، که گفتیم از شاخص‌های مهم برای تعیین رتبه‌بندی است، همواره در رتبه‌های بالای موسسات در بریکس قرار دارد.

۳. دانشگاه ‌های معتبر چین: دانشگاه فودان (Fudan University)

در ادامه معرفی ۱۰ دانشگاه برتر چین در رنکینگ کیو اس، به دانشگاه فودان می‌رسیم. دانشگاه فودان با بهبود رتبه‌اش نسبت به سال قبل، موفق شده در سال ۲۰۲۱ رتبه ۳۴ را بین دانشگاه‌های ممتاز جهان به خود اختصاص دهد.

این دانشگاه در سال ۱۹۰۵ به عنوان دانشکده دولتی فودان در شانگهای تاسیس شد، و اکنون بیش از ۲۸.۹۰۰ دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. حدود ۳.۰۰۰ نفر از این افراد نیز دانشجوی خارجی هستند. جالب است بدانید که دانشگاه فودان برای تبدیل شدن به یک موسسه جامع‌تر، در سال ۲۰۰۰ با دانشگاه پزشکی شانگهای ادغام شد.

۴. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

پس از دانشگاه فودان،‌ دانشگاه جیائو تونگ شانگهای را در رده‌بندی کیو اس ۲۰۲۱ می‌بینید. این دانشگاه که در لیست دانشگاه‌ های معتبر چین هم قرار دارد، رتبه ۴۷ را در رنکینگ کیو اس کسب کرده است. داشتن دانشکده بین‌المللی یکی از دلایل رتبه خوب این دانشگاه در این رتبه‌بندی‌ست.

دانشگاه جیائو تونگ که اکنون از اعضای گروه C9 است، در در سال ۱۸۹۶ به عنوان دانشکده دولتی نانیانگ تاسیس شد. این دانشگاه اکنون حدود ۴۹.۰۰۰ دانشجو دارد، که ۲.۴۰۰ نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند.

۵. دانشگاه ‌های معتبر چین: دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

دانشگاه ژجیانگ یکی از موسساتی‌ست که نام آن همیشه در لیست دانشگاه های معتبر چین به چشم می‌خورد. رتبه این دانشگاه نیز در سال ۲۰۲۱ بهبود یافته، و اکنون در جایگاه ۵۳ جهانی این رنکینگ قرار دارد.

دانشگاه ممتاز ژجیانگ در سال ۱۸۹۷ در شهر هانگژو تاسیس شد. این دانشگاه عضو گروه C9،‌ عضو اتحادیه دانشگاه‌های یانگتز دلتا (Yangtze Delta Universities Alliance) و عضو انجمن هشت دانشگاه معتبر شرق چین نیز هست. در حال حاضر دانشگاه ژجیانگ میزبان حدود ۴۹.۰۰۰ دانشجوست. کتابخانه عظیم این موسسه با هفت میلیون جلد کتاب از نکات جذاب دانشگاه ژجیانگ است.

۶. دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology of China)

دانشگاه علم و فناوری چین در سال ۲۰۲۱ موفق به کسب جایگاه ۹۳ رنکینگ کیو اس در میان برترین دانشگاه‌های دنیا شده است. این دانشگاه برای تعداد تقدیرنامه‌های دریافتی برای هر مقاله هم رتبه فوق‌العاده مطلوبی دارد. دانشگاه علم و فناوری چین با هدف بهبود اقتصاد، دفاع تاسیسات زیربنایی و آموزش علم و فناوری در سال ۱۹۵۸ در شهر هفئی تاسیس شد.

جالب است بدانید که USTC تنها دانشگاه چین است که دو آزمایشگاه ملی را اداره می‌کند. همچنین، ‌این دانشگاه اولین موسسه‌ای‌ست که دانشکده تحصیلات عالی را بازگشایی کرده است.

۷. دانشگاه ‌های معتبر چین: دانشگاه نانجینگ (Nanjing University)

دانشگاه نانجینگ هفتمین جایگاه را در میان ۱۰ دانشگاه برتر چین در رنکینگ کیو اس به خود اختصاص داده است. رتبه این دانشگاه در رنکینگ کیو اس امسال ۱۲۴ است. این دانشگاه از نظر تقدیر هر شاخص مقاله نیز در لیست دانشگاه‌ های معتبر چین قرار دارد.

دانشگاه نانجینگ در سال ۱۹۰۲ تاسیس شده، و اکنون میزبان ۳۳.۰۰۰ دانشجو در ۲۸ دانشکده است. بیش از ۳.۲۰۰ نفر از این تعداد را دانشجویان بین‌الملل تشکیل می‌دهند. دانشگاه نانجینگ که به‎طور مرتب میزبان هشت آزمایشگاه ملی وزارت آموزش و پرورش نیز است.

۸. دانشگاه ووهان (Wuhan University)

دانشگاه ووهان در رده‌بندی سال ۲۰۲۱ کیو اس در جایگاه جهانی ۲۴۶ قرار گرفته است. این دانشگاه توسط وزارت آموزش و پرورش چین اداره می شود، و میزبان حدود ۳۲.۰۰۰ دانشجوست.

این دانشگاه نه تنها به دلیل رتبه علمی ممتازش، بلکه به خاطر معماری خاصی که دارد نیز مشهور است. پردیس زیبای این دانشگاه معماری شرق و غرب را با یکدیگر ترکیب کرده است.

۹. دانشگاه ‌های معتبر چین: دانشگاه تونگجی (Tongji University)

دانشگاه تونگجی به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشروی در دانشگاه‌ های معتبر چین،‌ یک مقصد جذاب برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور است. این دانشگاه با رتبه جهانی ۲۵۶، هفتمین دانشگاه برتر چین در رنکینگ کیو اس است.

این دانشگاه در سال ۱۹۰۷ تاسیس شده، و از سال ۱۹۷۸ تا به حال شاهد دو تحول عمده بوده است: تبدیل شدن به دانشگاهی بین‌المللی از طریق ارتباط با دانشگاه‌‌های آلمان، و همچنین تبدیل شدن به دانشگاهی که علاوه بر رشته مهندسی عمران، در سایر رشته‌های مهندسی نیز معتبر باشد.

۱۰. موسسه تکنولوژی هاربین (Harbin Institute of Technology)

موسسه تکنولوژی هاربین نیز از موسسات نام‌آشنا در لیست دانشگاه‌ های معتبر چین است. این دانشگاه تحقیقاتی دولتی عضو گروه معتبر C9 است، و در رنکینگ کیو اس رتبه جهانی ۲۶۰ را به خود اختصاص داده.

موسسه تکنولوژی هاربین همواره به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر چین با تمرکز بر روی علم و فناوری شناخته شده است. علاوه بر تمام این افتخارات،‌ این موسسه از معدود دانشگاه‌ها در جهان است که ماهواره خود را طراحی، ساخته و به فضا پرتاب کرده است.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را ثبت کنید

همین حالا درخواست مشاوره رایگان کنید