موضوع کار در چین هم ذهن دانشجویانی ایرانی در چین را به خود مشغول کرده، و هم ذهن متخصصانی که اکنون در ایران فعال هستند. ترکیب مشاغل پردرآمد و نوظهور در دومین قدرت اقتصادی دنیا، متقاضی‌های کاریابی در چین و پیدا کردن کار در چین را نه فقط در ایران،‌ بلکه در کشورهای دیگر هم افزایش داده است.

بدون مقدمه چینی بیشتر، سراغ معرفی فرصت‌های کار در چین و کسب درآمد در چین می‌رویم که ایرانیان زیادی را هم به خود جذب کرده است. با «مجموعه آی سی» همراه باشید.

کسب درآمد و کار در چین

استخدام معلم زبان در چین

سطح تقاضا برای استخدام معلم زبان در چین همیشه بالا بوده، اما اخیرا رشد عجیب و غریبی به خود دیده است. مهاجران زیادی در چین هستند که با تدریس زبان انگلیسی در چین درآمد کسب می‌کنند. تدریس این زبان بین دانشجویان بین‌المللی هم بسیار رایج است.

استخدام معلم زبان در چین از کوچک‌ترین روستاها تا بزرگ‌ترین شهرهای چین انجام می‌شود. فرصت‌های شغلی تدریس انگلیسی در مهدکودک‌ها، دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس خصوصی بی‌شمار است؛ مانند متقاضی‌های آن! البته فرصت‌های تدریس خصوصی را هم نباید از قلم انداخت.

متوسط درآمد کار در چین برای یک معلم به‌طور متوسط بین ۱۱،۸۰۰ تا ۲۹،۹۰۰ یوان در ماه است. فاکتورهای زیادی می‌تواند این رقم را تغییر دهد؛ از جمله شهری که قصد دارید در آن کار کنید، سابقه و میزان تخصص‌تان‌ و… . البته اگر در رشته زبان انگلیسی تخصص دارید، قرار نیست حتما به دنبال فرصت‌های استخدام معلم زبان در چین باشید.

کار در چین به‌عنوان نویسنده، ویراستار و روزنامه‌نگار زبان انگلیسی

متخصصان رشته زبان انگلیسی بعد از ‌مهاجرت به چین برای کار، می‌توانند در اداره‌های روزنامه‌های دولتی، کانال‌های تلویزیونی، ایستگاه‌های رادیویی، و سایر پورتال‌های خبری به زبان انگلیسی هم مشغول به کار شوند. این رسانه‌ها برای ارسال پیام دولت و ملت چین به جهان به متخصصان زبان انگلیسی نیاز دارند.

علاوه بر این فرصت‌های کسب درآمد و کار در چین، شرکت‌ها در این کشور به متخصصان این زبان برای ترجمه اسناد حقوقی و مکاتبه با مشتریان خارج از کشور هم نیاز دارند. پس هنگام کاریابی در چین خود را به آگهی‌های استخدام معلم زبان در چین محدود نکنید.

استخدام در چین

مشاغل مورد نیاز چین در رشته‌های مهندسی

تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهنسی در شرق دور اصلا کم نیست،‌ اما سطح تقاضا برای استخدام نیروی کار در چین در این رشته‌ها به شدت بالاست. دلیل این مسئله رشد سریع تولید صنعتی چین است. متوسط درآمد در چین برای مهندسان از حدود ۸،۰۰۰ یوان تا بیش از ۵۰،۰۰۰ یوان متفاوت است. مشاغل مورد نیاز چین در حوزه مهندسی عبارت‌اند از:

شغل های نوظهور مهندسی

افراد آینده‌نگر در هر جامعه‌ای به شغل های نوظهور و مشاغل جدید در دنیا توجه می‌کنند. متخصصان این رشته‌ها کم‌تعداد، و سطح تقاضا برای آنها بسیار بالاست. از جمله مشاغل جدید در چین می‌توانیم به زمینه‌های خودرو، نفت و گاز، انرژی پاک و صنایع سنگین نام ببریم. کشور چین در این رشته‌ها چندان قوی نیست، و نیروی لازم را از خارج کشور تامین می‌کند.

کار در چین در زمینه IT

علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات دقیقا در گروه مشاغل جدید در دنیا و چین قرار نمی‌گیرند. اما آینده از آن تکنولوژی‌ست، و تقاضا برای جذب متخصصان آن نه تنها در چین، بلکه در تمام دنیا بالاست. اگر به دنبال فرصت‌های استخدام در چین در این زمینه‌ها هستید، حتما فرصت‌های شغلی در شهرهای ساحل جنوبی شنژن، منطقه توسعه سلامت پکن و شانگهای را بررسی کنید.

دولت چین تعهد جدی‌ای نسبت به توسعه صنعت فناوری دارد. و با توجه به تحولات سریع این کشور، کار در چین در حوزه فناوری اطلاعات یک فرصت عالی برای متخصصان است. البته برای کاریابی در چین برای این رشته‌ها واقعا باید حرفی برای گفتن داشته باشید، زیرا چینی‌ها خود در این زمینه توانمندی بالایی دارند.

سایر رشته‌های مهندسی برای کسب درآمد در چین

علاوه بر مشاغل جدید در چین در حوزه مهندسی و رشته‌های IT، رشته‌های شناخته‌تری هم هستند که از مشاغل پردرآمد و مورد نیاز در چین محسوب می‌شوند. مهندس برق، عمران و تاسیسات و مکانیک هم از جمله متخصصانی هستند که برای استخدام و کار در چین شانس بسیبر مطلوبی دارند.

کار در چین

بازاریابی و استخدام در چین

درکنار مشاغل مربوط به تجارت الکترونیک (توسعه وب، طراحی، تولید محتوا و…)، میزان استخدام در چین برای جذب بازاریاب‌های ماهر و باسابقه هم افزایش چشمگیری داشته است. متوسط درآمد در چین برای افراد در حوزه بازاریابی از ۱۵،۳۰۰ تا بیشتر از ۵۰،۰۰۰ یوان قرار می‌گیرد به دو دلیل بازاریابی یکی از مهمترین مشاغل پردرآمد در چین است:

  1. شرکت‌های چینی به دنبال بهبود حضور و تصویر خود در جهان هستند.
  2. شرکت‌های غیربومی و خارجی به دنبال دستیابی به دستاوردهای چینی برای نفوذ به بازار داخلی هستند.

مشاغل پردرآمد در چین در حوزه درمان

شرایط کار در چین برای برخی متخصصان حوزه درمان و سلامت عالی است. از میان این مشاغل می‌توانیم به جراح اطفال، جراح دندان و متخصص پوست هم اشاره کنیم. متوسط درآمد در چین برای این متخصصان به ترتیب حدود ۱۰۰،۰۰ یوان، ۹۱،۰۰۰ یوان و ۸۶،۰۰۰ یوان است.

مشاغل حوزه سلامت و درمان از جمله مشاغل مورد نیاز چین محسوب می‌شوند، و درآمد آنها در شهرهای بزرگ به بیشترین میزان خود می‌رسد.

کار در چین

سایر رشته‌های محبوب برای کار در چین

علاوه برای رشته‌هایی که معرفی کردیم، مدیران مالی، مدیر پروژه‌ها،‌ هنرمندان،‌ و افراد فعال در زمینه‌های هتلداری و گردشگری هم شانس خوبی برای کار در چین دارند. محبوبیت روزافزون مشاغل خانگی در چین را هم نباید فراموش کرد.

البته هر شغلی را نمی‌توان در لیست مشاغل خانگی در چین قرار داد. مشاغل خانگی درون خانه‌ها، و بدون کوچکترین مزاحمت فردی یا ازدحام جمعیتی انجام می‌شود تا آرامش سایر ساکنین مختل نشود، و ازدحام و تردد به وجود نیاید. مثلا آرایشگاه یا آموزشگاه خیاطی در لیست مشاغل خانگی در چین قرار نمی‌گیرد.

کاریابی در چین

اولین قدم محکم برای استخدام در چین، تحصیل در چین و یکی از دانشگاه‌های این کشور است. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز این کشور با مشاوران مجموعه آی سی در ارتباط باشید. اگر هم یک متخصص حرفه‌ای در رشته خود با سابقه بیمه و مسلط به زبان هستید، می‌توانید پروژه پیدا کردن کار در چین را با مراجعه به چند وب‌سایت کاریابی استارت بزنید:

  • expatjobschina.com
  • jobchina.net
  • eban.com