هزینه تحصیل در خارج از کشور و مخصوصا هزینه تحصیل در چین در حال تبدیل شدن به یکی از مباحث داغ میان دانشجویان است. هزینه مناسب زندگی و تحصیل در چین، تدریس دروس به زبان انگلیسی، وضعیت اقتصادی مناسب چین و موارد دیگر، کشور چین را به مقصدی جذاب برای دانشجویان تبدیل کرده است. با توجه به افزایش چشمگیر دانشجویان بین‌المللی در این کشور، وجود رشته‌‌‌‌‌های متعدد، بورسیه‌‌‌‌‌های دولتی و رتبه عالی دانشگاه‌های این کشور در مراکز آموزش عالی، لازم است مواردی را در مورد هزینه تحصیل در چین و شهرهای بزرگ آن بدانیم.

تحصیل در چین

تحصیل در چین پزشکی

تحصیل پزشکی در چین یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای تحصیل در این کشور است. نکته قابل توجه در کنار تعداد بالای دوره‌های کارشناسی جراحی و تحصیل پزشکی در چین، تایید شدن 49 دانشگاه پزشکی توسط وزارت آموزش و پرورش چین است.

این دانشگاه‌ها که پذیرای ‍‍دانشجویان بین‌المللی برای دوره‌های کارشناسی تحصیل پزشکی در چین هستند، مجوز اعطای مدرک کارشناسی ارشد پزشکی عمومی و بالینی (موضوعات سطح اول) و بیمارستان‌های رده  III و سطح A را نیز دارند. بنابراین، می‌توان از سطح تحصیل پزشکی در چین مطمئن بود. پس از اتمام تحصیلات پایه، دانشجویان باید به مدت یک سال دوره کارآموزی خود را در یکی از بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه بگذرانند.

هزینه تحصیل در چین پزشکی

شاید بتوان مهمترین دلیل محبوبیت تحصیل پزشکی در چین را هزینه بسیار مناسب آن دانست. به‌طور کلی، هزینه تحصیل پزشکی در چین حدودا 70% ارزان‌تر از تحصیل رشته‌های مشاب در آمریکا یا انگلستان است. درحالی که تحصیل در رشته‌های پزشکی و جراحی در آمریکا حدود 160.000 تا 20.000 دلار هزینه دارد، دانشجویان می‌توانند دوره کامل MBBS (لیسانس پزشکی و جراحی) به مدت شش سال را با هزینه‌ای حدود 30.000 تا 50.000 دلار به پایان برسانند.

در کنار رقم مناسب هزینه تحصیل در چین، ثبات اقتصادی مناسب این کشور نیز می‌تواند به دانشجو کمک کند تا برای هزینه زندگی در چین و تحصیل در آن به خوبی برنامه‌ریزی کند.

هزینه تحصیل در چین؛ پکن

پکن یکی از مقاصد محبوب داشجویان برای تحصیل در چین است. دانشگاه پکینگ (Peking University) که در این شهر واقع شده، یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور است. هزینه درخواست ثبت‌نام در این دانشگاه 1.128 یوآناست. هزینه تحصیل در این دانشگاه هرسال نیز 23.230 یوآن است.

بنابراین، با توجه به اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دریافت مدرک لیسانس چهار سال طول می‌کشد، کل هزینه تحصیل در چین برای این مقطع 92.927 یوآن خواهد بود. ناگفته پیداست که این هزینه با توجه به نوع رشته ممکن است کمی تغییر کند. برای مثال اگر رشته‌هایی مانند پزشکی، مهندسی و کسب‌وکار را درنظر دارید، هزینه مورد نظر بیشتر خواهد شد.

سایر هزینه‌ها در پکن

اقامت در خانه‌های مخصوص دانشجوها، هزینه‌ای بین 995 تا 2.655 یوآن در هر ماه دارد. هزینه اجاره آپارتمان یک‌خوابه نیز حدود 1.660 تا 6.637 یوآن است. هزینه قبوض آب، برق و گاز نیز معمولا از 330 یوآن فراتر نمی‌رود. هزینه اقامت در خوابگاه نیز برای هر شب 119 یوآن است.

البته برای صرفه‌جویی در هزینه زندگی در چین نیز می‌توان با خانواده‌های چینی زندگی کرد؛ یا هم‌خانه گرفت. زندگی با یک خانواده چینی (گاهی اوقات با یک وعده غذایی) معمولا هزینه‌ای حدود 2.320 تا 3.650 یوآن در ماه دارد. البته باید این نکته را نیز در نظر داته باشید که هزینه تحصیل و زندگی در چین برای شهرهای پکن و شانگهای نسبت به شهرهای دیگر گران‌تر است.

هزینه تحصیل در چین؛ گوانگجو

وجود شهرک دانشگاهی گوانگجو در جنوب شرقی حومه این شهر با ده دانشگاه تحصیلات عالی، بیش از 200.000 دانشجو و 20.000 استاد ، گوانگجو را یکی از مقاصد مهم دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. هزینه تحصیل در چین برای این مجموعه، برای مقطع کارشناسی حدود 12.000 تا 43.000 یوآن، برای مقطع کارشناسی ارشد بین 17.400 تا 49.500 یوآن، و برای مقطع دکتری 19.400 تا 56.200 یوآن است. البته امکان دریافت بورسیه از این دانشگاه نیز برای تعدیل هزینه تحصیل در چین و شهر گوانگجو نیز وجود دارد.

هزینه زندگی در چین برای این شهر بیشتر از هزینه پیش‌بینی شده برای شهر پکن نیست و کمتر از آن خواهد بود. به‌طور کلی، هزینه زندگی در چین به سبک زندگی شما بستگی دارد. هرچه قصد داشته باشید تجملی‌تر زندگی کنید، هزینه شما بالاتر خواهد رفت.

هزینه تحصیل در چین؛ ووهان

هزینه تحصیل در چین برای شهر ووهان نیز طرفداران زیادی بین دانشجویان دارد. دانشگاه ووهان چین (Wuhan University) به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر چین، در مرکز چین و در شهر ووهان واقع شده است. این دانشگاه با حدود 1500 دانشجوی بین‌المللی، مستقیما تحت مدیریت وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.‍

هزینه تحصیل در چین برای این دانشگاه که رشته‌های متعدد و متنوعی را پوشش می‌دهد، برای دوره‌های کوتاه مدت (Non-Degree) از 8.500 تا 17.000 یوآن، برای مقطع کاشناسی از 20.000 تا 40.000 یوآن، برای کاشناسی ارشد از 19.700 تا 48.000 یوآن و برای مقطع دکتری از 30.000 تا 46.000 یوآن است.

هزینه زندگی در چین برای این شهر را می‌توان تقریبا برابر با گوانگجو دانست و رقمی از 400 تا 3000 یوآن را برای آن دررنظر گرفت.

برای درخواست مشاوره اطلاعات خود را ثبت کنید

همین حالا درخواست مشاوره رایگان کنید