آشنایی با سبک زندگی دانشجویی در چین مسئله‌ایست که حتی متقاضیانی با جزم‌ترین عزم‌ها هم باید با آن آشنا باشند. جدا از اینکه مزایا و معایب زندگی در چین چه چیزهایی هستند، اطلاع داشتن از جنبه‌های مختلف زندگی دانشجویی در چین، کار شما را در برابر شرایط مختلف بسیار ساده خواهد کرد.

مزایا و معایب زندگی در چین، اخلاق مردم چین، هزینه‌های زندگی در این کشور و…، زوایای مختلف سبک زندگی دانشجویی در چین است. درصورتی که موفق به کسب ویزای تحصیلی چین شده‌اید، یا قصد دارید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید و درحال جمع‌آوری اطلاعات هستید، با «گروه آی سی» همراه باشید تا سبک زندگی دانشجویی در چین را بهتر بشناسید.

سبک زندگی دانشجویی در چین

سبک زندگی دانشجویی در چین؛ پرجنب‌وجوش‌تر از همیشه

همین حالا که شما درحال مطالعه مقاله‌ای درباره سبک زندگی دانشجویی در چین هستید، احتمالا دانشجویان دیگری در لندن، نیویورک و پاریس هم به دنبال اطلاعات مشابهی هستند. تحصیل رایگان در چین مدتهاست که تبدیل به موضوعی داغ بین دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

کشور چین که موفق شده است با برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بلندپروازانه دانشجویان زیادی را به خود جذب کند، قصد دارد جنبه‌های دیگر این کشور کهن و زندگی در چین را نیز به نمایش بگذارد. اما از سبک زندگی دانشجویی در چین باید انتظار چه چیزی داشت؟

برای برخی افراد، سبک زندگی کشور چین با تصاویری همچون آلودگی و ازدحام همراه باشد. هرچند این صحنه‌ها درباره برخی شهرهای چین واقعیت دارد، اما مطمئن باشید خاطرات تحصیل در چین شما به این موارد محدود نخواهد شد. چین درحال تجربه تغییرات زیادی‌ست، که مهمترین آنها به آموزش عالی و سبک زندگی دانشجویی در چین مربوط می‌شود. در گذشته، سبک زندگی کشور چین برای دانشجویان در دنیا مسئله چندان مهمی نبود. چون تعداد دانشجویان خارجی با ویزای تحصیلی چین زیاد نبود، و بیشتر دانشجویان چینی هم در نقاط دیگر دنیا تحصیل می‌کردند. اما امروزه دیگر اینطور نیست.

از سال 2011، تعداد دانشجویان بین‌المللی هرسال بیشتر می‌شود. تا سال 2020، دانشگاه‌های چین میزبان بیشتر از نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی بود. با داشتن این اطلاعات در ذهن، در ادامه سبک زندگی دانشجویی در چین را دقیق بررسی می‌کنیم.

تحصیل در چین؛ زبان، ساختار و استانداردها

به‌عنوان یک دانشجو، بخش اعظمی از سبک زندگی دانشجویی در چین را سبک زندگی آکادمیک‌تان تشکیل می‌دهد. همان‌طور که از خاطرات تحصیل در چین دانشجویان برمی‌آید، سطح و ساختار تحصیلی این کشور در نقاط مختلف آن تفاوت‌های مهمی دارد. کیفیت آموزش و تحصیل در شهرهای بزرگ و مشهور چین بهترین کیفیت را دارد. در ساختار دوره‌ها تحصیلی در این کشور، هر رشته به واحدهای مشخص اجباری و اختیاری تقسیم می‌شود (مانند کشورهای دیگر)، تا دانشجویان بتوانند مسیر مدنظرشان را دنبال کنند. از دانشجویان خارجی هم خواسته می‌شود که در حین تحصیل، دوره‌ها زبان را نیز پشت سر بگذارند (فارغ از زبان آموزش رشته).

سادگی معیارهای پذیرش دانشجویان خارجی نکته‌ای قابل‌توجه است. برخی دانشگاه‌های ممتاز چین مانند دانشگاه پکن آزمون ورودی خاص خود را دارند. دانشگاه‌های بسیاری هم بدون آزمون دانشجو می‌پذیرند. از طرف دیگر، دانشجویان چینی باید در آزمون‌های فوق‌العاده رقابتی مانند پذیرفته شوند. این آزمون‌ها به‌قدری مهم‌اند که حال‌وهوای چین را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ مثلا کارهای عمرانی و بوق زدن ممنوع است تا تمرکز داوطلبان بهم نریزد.

زبان هم موضوع مهمی در سبک زندگی دانشجویی در چین است. اگر دوره شما انگلیسی باشد، ارائه مدرک زبان چینی اجباری نخواهد بود. با این حال، آشنایی با این زبان هم زندگی در چین را ساده‌تر می‌کند، و هم خاطرات تحصیل شما در چین را پربارتر خواهد کرد. اما اگر زبان دوره چینی باشد، لازم است نمره قبولی آزمون را کسب کنید.

خاطرات تحصیل در چین

بورسیه، اقامت و هزینه زندگی دانشجویی در چین

برای دانشجویان خارجی، به لطف بورسیه‌های متعدد این کشور، از همیشه آسان‌تر است. البته حتی بدون کمک هزینه‌های تحصیلی نیز، شهریه‌های آموزشی و هزینه زندگی دانشجویی در چین در مقایسه هزینه‌های مشابه در برخی کشورهای آسیایی، ایالات متحده و بریتانیا بسیار پایین‌تر است.

مبلغ شهریه‌ها می‌تواند به کمتر از 2000 دلار در سال هم برسد. حتی اگر هزینه زندگی دانشجویی در چین (شامل کلاس زبان، خورد و خوراک و…) را به آن اضافه کنید، باز هم هزینه زندگی در چین از هزینه 9000 پوندی در انگلیس، یا 25000 دلاری موسسات آموزشی ایالات متحده کمتر خواهد شد.

پس از کسب ویزای تحصیلی چین و ورودتان به این کشور، باید به موارد قانونی اقامت رسیدگی کنید. تا 30 روز پس از ورودتان به خاک چین، فرصت دارید تا به یکی از دفاتر ثبت محلی یا ایستگاه پلیس مراجعه، و اجازه اقامت را دریافت کنید. شما باید برای بیمه دریافت بیمه خدمات درمانی هم اقدام کنید.

سبک زندگی دانشجویی در چین؛ اقامت و کار دانشجویی

یک دانشجو برای زندگی در چین می‌تواند از خوابگاه‌ها استفاده کند، آپارتمانی را با دانشجوهای دیگر با به‌صورت انفرادی اجاره کند، و یا حتی با خانواده‌ای چینی زندگی کند. زندگی در خوابگاه قوانین و مقرراتی دارد که می‌تواند تغییراتی در سبک زندگی دانشجویی در چین ایجاد کند. خوابگاه‌ها از نظر اقتصادی عالی هستند، اما برای مثال، در ساعت خاصی منع رفت‌وآمد وجود دارد.

اگر برای تامین هزینه زندگی دانشجویی در چین یا افزایش تجربه‌تان به کار دانشجویی در چین فکر می‌کنید، چندنکته را در نظر داشته باشید. دانشجویان بین‌المللی، به‌دلیل قوانین دولتی، معمولا از کار در چین منع می‌شوند. دانشگاه‌ها می‌توانند در پیدا کردن کارهای نیمه‌وقت و کارورزی‌ها به شما کمک کنند. اما تعداد بالای متقاضیان این فرصت‌ها می‌تواند شانس شما را کم کند. یک گزینه عالی برای تامین هزینه زندگی دانشجویی در چین، تدریس زبان انگلیسی‌ست.

مزایا و معایب زندگی دانشجویی در چین

زندگی در چین و اخلاق مردم چین

اخلاق مردم این کشور نیز تاثیر خاص خود را روی سبک زندگی دانشجویی در چین دارد. چین یک کشور باستانی‌ست، و همیشه می‌تواند شما را با تاریخ، فرهنگ، طبیعت، غذا و مراسم‌های مختلف خود سرگرم و شگفت‌زده کند.خاطرات تحصیل در چین هر فرد را که مرور کنید، ممکن است چیزهای مختلفی درباره اخلاق مردم چین بشنوید. اما به‌طور کلی مردم این کشور افرادی مودب‌اند، که برخلاف ما اهل تعارف نیستند. قائل شدن ارزش زیاد برای خانواده و گروه، اهمیت دادن به آبرو و عصبانی نشدن از مهمترین اخلاق‌های مردم چین است.

برای آشنایی بهتر با این کشور، حتما در فعالیت‌های انجمن‌های دانشجویی شرکت کنید. برای مثال، دانشگاه پکن صدها انجمن دارد؛ از کوهنوردی و دوچرخه‌سواری گرفته تا موسیقی و حمایت از گربه‌های ولگرد. با این حال، یکی از تفاوت‌های فرهنگی دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با دانشگاه‌های غربی، تاکید بیشتر بر مطالعه نسبت به فعالیت‌های اجتماعی‌ست.

مجموعه آی سی با در اختیار داشتن مشاوران تحصیلی متخصص در امر اخذ پذیرش تحصیلی در چین آماده است تا شما را درباره تحصیل در چین راهنمایی کند. برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری در شیراز برای مهاجرت تحصیلی به چین، از طریق فرم تهیه شده در سایت، ایمیل و یا تلفن تماس با گروه مشاوره آی سی در ارتباط باشید.