تحصیل پزشکی در چین هدف دانشجویان بسیاری در سراسر دنیاست. مهمترین دلایل این مسئله مزایای خاص تحصیل در چین و محبوبیت بالای رشته پزشکی‌ست؛ البته امکان تحصیل رشته پزشکی در چین به زبان انگلیسی را نیز نباید فراموش کرد. در مطلب پیش رو قصد داریم جوانب مختلف تحصیل در چین در رشته پزشکی را بررسی کنیم. اگر به تحصیل در رشته پزشکی در این کشور فکر می‌کنید، و در مورد هزینه تحصیل پزشکی در چین 2020، پیش‌نیازهای آن، معایب تحصیل پزشکی در چین و چنین مواردی سوال دارید، با ما همراه باشید تا به آنها پاسخ بدهیم.

تحصیل پزشکی در چین

مروری بر تحصیل پزشکی در چین

مطالعه پزشکی در چین به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی پزشکی و جراحی (MBBS) بیشترین تقاضا را در میان دانشجویان دارد. دانشکده‌های پزشکی کشور چین از طرف سازمان نظام پزشکی این کشور و همچنین سازمان بهداشت جهانی (WHO) معتبر شناخته شده‌اند. مدرک لیسانس پزشکی چین هم در سطح جهانی اعتبار مطلوبی دارد.

با توجه به پیشرفت مستمر چین در زمینه‌های علمی، رشته پزشکی در این کشور هم از این قاعده مستثنی نیست. اگر متقاضی تحصیل پزشکی در چین به زبان انگلیسی هستید، خبر خوب این است که تعداد دوره‌های کارشناسی رشته پزشکی و جراحی در چین رو به افزایش است. تا این لحظه، وزارت آموزش و پرورش چین ۴۹ دانشگاه پزشکی را تایید کرده است.

دانشگاه‌های تاییدشده مدرک کارشناسی ارشد در حوزه‌های پزشکی عمومی و پزشکی بالینی (موضوعات سطح اول) را به فارغ‌التحصیلان اعطا می‌کنند. بعد از تحصیلات پایه، دانشجویان پزشکی در چین 2020 باید دوره کارآموزی خود را به مدت 1 سال در بیمارستان‌های وابسته بگذرانند. بیمارستان‌های وابسته دانشگاه‌های تاییدشده هم می‌توانند در رده III و سطح A مدارکی را به کارآموزان اعطا کنند.

همان‌طور که می‌بینید، تحصیل در چین در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر از سطح ممتازتری برخوردار است. اما موارد دیگری را هم می‌توان به عنوان مزایای تحصیل در چین ذکر کرد.

دلایل تحصیل در چین در رشته پزشکی

گذشته از شرایط اجتماعی و اقتصادی مطلوب، فرهنگ غنی، امنیت بالا و تجربه خاص تحصیل در چین، موارد مهمتری وجود دارند که مزایای تحصیل پزشکی در کشور چین محسوب می‌شوند؛ از جمله:

تعداد بالای دانشگاه‌های ممتاز

یک دلیل مهم برای مطالعه پزشکی در این کشور، وجود دانشگاه‌های متعدد و البته ممتاز برای مطالعه پزشکی در چین به زبان انگلیسی و چینی است. بیشتر دانشگاه‌های پزشکی در کشور چین در میان ۵۰۰ دانشگاه پزشکی برتر دنیا قرار دارند. در کنار جایگاه‌های ممتاز در رتبه‌بندی‌های مختلف، شهرت و خوشنامی این دانشگاه‌ها در زمینه پزشکی نوین را هم نباید فراموش کرد.

پذیرش آسان

نکته دیگر احتمال بالای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ممتاز برای مطالعه رشته پزشکی در چین 2020 است. در مقایسه با دانشگاه‌های پزشکی اروپا و آمریکا، شرایط پذیرش دوره MBBS در چین بسیار راحت‌تر است و لازم نیست به خاطر رقابت‌های دشوار نگران باشید.

دوره تحصیلی کوتاه

 بیشتر دانشگاه‌های چین، مدرک پزشکی را به صورت لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) به فارغ‌التحصیلان اعطا می‌کنند. می‌دانید که دوره‌‌‌‌ لیسانس جراحی (MBBS)، روشی کوتاه‌مدت برای دریافت مدرک پزشکی‌ست. برخلاف آمریکا، کانادا و آلمان که دریافت مدرک تا 8 سال طول می‌کشد، تحصیل پزشکی در کشور چین و دریافت مدرک 5 سال طول می‌کشد.

نکته: هنگام اخذ پذیرش دقت کنید که تنها دوره فوق لیسانس پزشکی (۶ ساله) در ایران معادل دکترای حرفه‌ای‌ست.

محیط بین‌المللی

علاوه بر ملاقات با دانشجویان خارجی هنگام تحصیل در چین، برخی از دانشگاه‌ها از متخصصان خارجی مجرب برای سخنرانی در کنفرانس‌‌‌‌ها یا برگزاری دوره‌‌‌‌‌های آمادگی آزمون مجوز پزشکی دعوت می‌کنند. تمام این موارد به‌عنوان مکمل سطح بالای تحصیل رشته پزشکی در چین 2020 و مدرک معتبر که به آن اشاره کردیم عمل می‌کند.

معایب تحصیل پزشکی در چین

مهمترین عیب تحصیل در چین به یادگیری این زبان نه چندان ساده برمی‌گردد. با وجود امکان مطالعه رشته پزشکی در چین به زبان انگلیسی، دانشجویان برای ارتباط و تعامل با بیماران در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و حتی زندگی ساده‌تر، باید زبان چینی را یاد بگیرند. دانشجویان برخی از دانشکده‌های پزشکی در این کشور باید آزمون HSK (مهارت‌های زبان چینی) را قبل از فارغ‌التحصیلی بگذرانند.

هزینه تحصیل پزشکی در چین 2020

در کنار موارد یادشده به‌عنوان مزایای مطالعه پزشکی در چین، رقم بسیار مناسب هزینه تحصیل پزشکی در چین 2020 را هم نباید فراموش کرد. مهمترین دلیل مطالعه رشته پزشکی در چین 2019، امسال و شاید حتی سال‌های آتی، هزینه فوق‌العاده مقرون به صرفه تحصیل در چین است.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در چین 2020 برای MBBS (لیسانس پزشکی و جراحی) حدودا 70% ارزان‌تر از هزینه تحصیل در رشته‌های مشابه در ایالات متحده و یا انگلستان است. هزینه تحصیل رشته پزشکی و جراحی در آمریکا چیزی در حدود ۱۶۰.۰۰۰ تا ۲۰۰.۰۰۰ است.

با این وجود، هزینه تحصیل پزشکی در کشور چین برای دوره کامل ۶ ساله MBBS نزدیک به ۳۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ دلار به پایان برسانند. البته هرچه رتبه دانشگاه بالاتر باشد، هزینه پذیرش آن نیز بالاتر خواهد بود. میانگین هزینه رشته پزشکی در چین 2020 در هر سال از ۳۳۰۰ دلار (حدود ۲۰.۰۰۰ یوان) تا ۹۹۰۰ دلار (حدود ۶۰.۰۰۰ یوان) متغیر است.

هزینه زندگی نیز با توجه به شهری که در آن ساکن هستید، متفاوت است. این هزینه برای کلان شهرهای بزرگ مانند پکن، شانگهای، گوانگژو حدود ۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰ یوان (حدود ۸۳۰ تا ۷۴۰ دلار) در ماه، و در شهرهای دیگر حدود ۳۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یوان (حدود ۵۸۰ تا ۲۵۰ دلار) است.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در چین

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی در چین، مورد تایید وزارت بهداشت ایران هم هستند. تمامی این دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های ممتاز در سطح جهان نیز هستند. در ادامه بهترین دانشگاه‌ها برای مطالعه رشته پزشکی در چین 2020 را آورده‌ایم. عدد داخل پرانتز رتبه آن موسسه در رنکینگ کیو اس در سال جاری را نشان می‌دهد:

  1. دانشگاه چینهوا / Tsinghua University (15)
  2. دانشگاه پکینگ / Peking University (23)
  3. دانشگاه فودان / Fudan University (34)
  4. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای / Shanghai Jiao Tong University (47)
  5. دانشگاه ژجیانگ / Zhejiang University (53)
  6. دانشگاه علم و فناوری چین / University of Science and Technology in China (93)
  7. دانشگاه نانجینگ / University Nanjing (124)
  8. دانشگاه ووهان / Wuhan University (246)
  9. دانشگاه سان‌ یات سن / Sun Yat-Sen University (263)
  10. دانشگاه هاست / Huazhong University of Science and Technology (396)