دانشگاه ججیانگ چین (Zhejiang University) یکی از گزینه‌های مشترک دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشور چین است. موقعیت مناسب، رتبه علمی عالی، چشم‌انداز و اهداف قابل توجه و… مواردی هستند که تعداد متقاضیان تحصیل در دانشگاه ججیانگ را در هر سال بیشتر می‌کند. در مقاله امروز قصد داریم دانشگاه ژجیانگ چین را به‌طور کامل معرفی کنیم. درصورتی که شما هم به تحصیل در دانشگاه ججیانگ  فکر می‌کنید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل در دانشگاه ججیانگ چین

دانشگاه ججیانگ چین

دانشگاه ججیانگ یا ژجیانگ (که به اختصار به آن ZJU هم می‌گویند)، یکی از دانشگاه‌های بسیار باسابقه و معتبر در کشور چین است. دانشگاه ژجیانگ در سال ۱۸۹۷ در شهر هانگژو و جنوب غربی شانگهای تاسیس شده است. این موسسه به عنوان یکی از اولین آکادمی‌های مدرن آموزش عالی در چین، عضو اتحادیه دانشگاه‌های دلتا یانگ تسه و انجمن دانشگاه‌های اقیانوس آرام نیز هست.

دانشگاه ژجیانگ چین یک دانشگاه دولتی‌ست. این موسسه در زمان جنگ (سال ۱۹۴۰) حدودا برای ۷ سال به زونیی، میتان و شهرهای دیگر در غرب چین منتقل شد. در سال ۱۹۴۶، دانشگاه ججیانگ دوباره به شهر هانگژو برگشت. در طول زمان، این دانشگاه با دپارتمان‌های مختلفی از سایر دانشگاه٬های کشور چین ادغام شد. همین مسئله دانشگاه ژجیانگ چین را به موسسه‌ای جامع تبدیل کرده است.

دانشگاه ججیانگ چین ۱۷ دانشکده و ۳۶ مدرسه (واحدهایی کوچکتر از دانشکده) دارد. چیزی در حدود ۳.۵۰۰ عضو هیات علمی تمام وقت و ۴۵.۰۰۰ دانشجو در این موسسه مشغول به کار و تحصیل هستند. کتابخانه این دانشگاه با حدود ۷ میلیون جلد کتاب نیز یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دانشگاهی در کشور چین است.

رنکینگ دانشگاه ژجیانگ چین

تحصیل در دانشگاه ججیانگ با توجه به موقعیت قابل توجه آن در رتبه‌بندی‌های مختلف بین دانشجوها بسیار مطلوب است. در سال ۲۰۲۱، این دانشگاه موفق شد رتبه ۵۳ را در رنکینگ کیو اس به خود اختصاص دهد. بر اساس رتبه بندی موسسه تایمز در ۲۰۲۱ هم دانشگاه ژجیانگ هانگزو در رتبه ۹۴ دانشگاه های جهان قرار دارد.

با توجه به اینکه هر دوی این رتبه‌ها نسبت به سال قبل بهتر شده‌اند، جایگاه‌های بالاتری برای دانشگاه ججیانگ چین در رنکینگ‌ها در سال‌های آینده پیش‌بینی می‌شود.

دانشگاه ژجیانگ چین

رشته های دانشگاه ژجیانگ چین

Zhejiang University یک دانشگاه جامع تحقیقاتی و بین‌المللی محسوب می‌شود. رشته های دانشگاه ژجیانگ چین عبارت‌اند از کشاورزی، هنر، تاریخ، اقتصاد، مدیریت، تحصیلات، مهندسی، حقوق، ادبیات، پزشکی، علوم طبیعی و فلسفه. در رشته های دانشگاه ژجیانگ چین، دانشگاه پزشکی ژجیانگ یکی از محبوب‌ترین مقاصد برای دانشجویان است؛ با توجه به اینکه زبان تدریس در این دانشگاه نیز انگلیسی‌ست.

با توجه به طیف وسیع رشته ‌های دانشگاه ججیانگ چین، این موسسه در رتبه بندی علوم ضروری (ESI) در جایگاه 22 قرار دارد، و در ۴ رشته نیز در موسسات برتر علمی‌جهان ثبت شده است.

پردیس‌های موسسه ژجیانگ چین

  • پردیس یوکان (Yuquan): این پردیس، پردیس اصلی دانشکده مهندسی‌ست که تا سال ۲۰۱۲، پیش از احداث پردیس ژیجین گانگ (Zijin’gang)، متعلق به این دانشگاه بود.
  •  پردیس شی شی (Xixi): این پردیس متعلق به دانشکده هنر و علوم است؛ و پیش از ادغام با دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه هانگژو نام داشت.
  • پردیس بین‌المللی هاینینگ (Haining): این پردیس به تازگی در شهر هاینینگ تاسیس شده است. گروهی از موسسات و شرکت‌های بین‌المللی را می‌توان در این مکان پیدا کرد.
  • پردیس هواجیاچی (Huajiachi): این پردیس در گذسته متعلق به دانشکده کشاورزی بوده، و اکنون قدیمی‌ترین پردیس دانشگاه ججیانگ چین است.
  • پردیس ژیجیانگ (Zhijiang): این پردیس، در گذشته پردیس دانشگاه ریاضیات و علوم نظری بود. اکنون نیز قسمتی از آن متعلق به دانشکده حقوق گوئانگوا (Guanghua) است.
  • پردیس ژیجینگانگ (Zijin’gang): این پردیس جدیدترین، بزرگترین و مرکز پردیس پزشکی ژجیانگ است. این پردیس در شمال غربی شهر هانگژو قرار دارد، و بیشتر دانشجویان سال اول و دوم در آن ساکن هستند.
  • پردیس ژوشان  (Zhoushan): این پردیس هم از جمله پردیس‌های تازه تاسیس دانشگاه ژجیانگ چین است. این پردیس در شهر ژوشان که ۲۰۰ کیلومتر از شهر هانگژو فاصله دارد، در سال ۲۰۱۵ افتتاح شد. این پردیس متعلق به کالج اوشن (Ocean College) است.

بورسیه‌های Zhejiang University

دانشجویان کارشناسی ارشد و مدرک دکتری که برای تحصیلات تکمیلی متقاضی ورود به دانشگاه ژجیانگ هستند، پس از ثبت نام و پرداخت هزینه‌های تحصیل در زمان مقرر، می‌توانند برای کمک مالی بورس تحصیلی استان ژجیانگ درخواست خود را ارائه دهند. مبلغ این کمک هزینه تحصیلی ۳۰،۰۰۰ یوان است.

دانشگاه ژجیانگ هانگزو

دستاوردهای مجموعه ججیانگ چین

دانشگاه ژجیانگ هانگزو در چندین حوزه پژوهشی به عالی‌ترین سطوح رسیده است. تمرکز اصلی این دانشگاه روی تحقیقات مستمر و نوآوری در حوزه تکنولوژی‌ست. این دانشگاه به فرهنگ خلاقیت و نوآوری خود افتخار کرده، و برای تحقق هرچه بیشتر آنها با جدیت روی توسعه حوزه‌های تخصصی سرمایه گذاری می‌کند. سفر به فضا با سرنشین، شبیه‌سازی پرواز با هواپیماهای بزرگ، انرژی پاک، فناوری کنترل صنعتی، فناوری دریایی و طرح سلامت جهانی (برای پیشگیری و درمان بیماری‌های عفونی) از دستاوردهای دانشگاه ججیانگ چین است.

ایجاد پایگاه‌های پیشرفته برای مبادلات فکری توسط این دانشگاه، نقش مهمی در گسترش تحقیقات علوم اجتماعی دارد. از جمله این اتاق فکرها می‌توانیم به مرکز تحقیقات ملی کشاورزی و توسعه شهری، دانشکده توسعه منطقه غربی (Academy of Western Region Development) و موسسه سیاست گذاری عمومی اشاره کنیم.

نام این آکادمی پیشگام در زمینه ایجاد کسب‌ و کار نیز می‌درخشد. تعدادی قابل توجهی از فارغ‌التحصیلان رشته های دانشگاه ژجیانگ چین یا در لیست شرکت‌های داخلی و خارجی قرار دارند؛ و یا به عنوان عضو دانشکده‌های معتبر علوم و مهندسی چین انتخاب شده‌اند. تمام این موارد باعث شده تا نام این دانشگاه با کارآفرینی و رهبری گره بخورد.

چشم‌انداز تحصیل در آکادمی ججیانگ

این آکادمی با ۱۴۰ موسسه خارجی از ۳۰ کشور جهان همکاری دارد. در بین این موسسات نام‌های برجسته‌ای مانند دانشگاه امپریال کالج لندن، دانشگاه پرینستون و دانشگاه ایلینوی نیز به چشم می‌خورد. این دانشگاه با میزبانی حدود ۶۰۰۰ دانشجوی خارجی و شرکت مستمر در برنامه‌های مختلف تبادلات بین‌المللی، مفتخر به داشتن چشم‌اندازهای جهانی‌ست.

دانشگاه ژجیانگ در دانشکده امپریال لندن نمایندگی دارد؛ و با همکاری دانشگاه‌های ادینبورگ و ایلینوی، توانسته موسسه‌های ZJU-UoE و ZJU-UIUC را در پردیس بین‌المللی هاینیگ تاسیس کند. برنامه بعدی این موسسه تاسیس دانشکده بازرگانی چین-آمریکا در دانشگاه پنسیلوانیاست.

مهمترین هدف این دانشگاه قرار گرفتن در سطح دانشگاه‌های جهانی در عین حفظ ویژگی چینی‌، یعنی تلفیق موفقیت‌آمیز سنت و مدرنیته، است.